Yrittäjä, tunnistatko nämä arkiset haasteet kehittämisen esteiksi?

Julkaistu:

On todettu, että 67% yrityksistä panostaisi enemmän T&K:hon jos yhteistyö tutkimusorganisaatioiden kanssa olisi helpompaa. Mikä yhteistyötä sitten haastaa?

Yritysten ja TKI-palveluita tarjoavien organisaatioiden erirytmisyys, yhteisen kielen ja vuorovaikutuksen haasteet ja hankkeiden joustamattomuus. Myös tiedonpuute, resurssien puute, ehkä kasvuhaluttomuuskin. Siinä ne suurimmat haasteet, jotka tuntuvat heittävän hiekkaa TKI-yhteistyön rattaisiin. Äkkiseltään ajateltuna melko arkisia ja ennalta arvattaviakin, eikö?

Yksi kiinnostava poiminta haasteista on yritysten ja TKI-toimijoiden eritahtisuus. Pienten yritysten arki on hyvin erirytmistä julkiseen TKI-toimijaan verrattuna. Yritysten ”kädet savessa” -tekeminen ei jätä tilaa kehittämiselle, kasvulle ja innovaatioille. Mutta juuri kehittämisessä ja innovoinnissa piilee mahdollisuus kilpailukyvyn vahvistamiseen, esimerkiksi keinot ajankäytön parempaan allokointiin.

Myös yhteisen kielen puutteet sekä toimijoiden erilaiset käsitteet ja viestintätavat nousevat haasteissa vahvasti esille. Tutkimukselliset käsitteet ja rahoitusmaailman termit – joita usein hankejargoniksi kutsutaan – ovat melko kaukana yritysten arkikielestä, mikä osaltaan aiheuttaa kuilua ymmärrykseen ja luottamukseen yritysten ja TKI-toimijoiden välisessä vuorovaikutuksessa.

Yrityksissä myös usein koetaan, että kehittämishankkeita ei suunnitella aidosti yrityslähtöisesti. Sitä vastoin yritykset nähdään usein hanketoiminnan objekteina, ei subjekteina; yrityksiä houkutellaan mukaan hankkeiden toimintaan, vaikka tuloksellisinta olisi saada yritykset mukaan jo hankkeen suunnitteluvaiheessa. Lisäksi rahoituskriteerien toivottaisiin taipuvan aitoihin yritysten auttamismahdollisuuksiin sekä hankkeen aikana eteen osuviin rohkeisiin kokeiluihin tarttumiseen, sen sijaan että tavoitellaan ”hampaat irvessä” indikaattoritavoitteiden eli kehittämisprojekteille asetettujen tavoitteiden saavuttamista. Alkuun palatakseni ja tutkimustulokseen viitaten, TKI-panostusten nosto TKI-panostusten nostamisen takia ei ole oleellisinta, vaan yritysten aito auttaminen ja uuden kehittäminen yhdessä.      

Kun haasteita ja niiden taustalla olevia juurisyitä on tunnistettu, seuraa se merkityksellisin kysymys. Mitä me voidaan tehdä, jotta yhteistyö olisi sujuvampaa, helpompaa, ja ennen kaikkea innovaatioita ja kasvua ruokkivaa?

Työpajoissa on kevään aikana ideoitu kokeiluaihioita, joilla halutaan aidosti taklata yhteistyön haasteita. Jatkokehitettäväksi on jalostunut seuraavia ideoita:

  • Yhteiskunnallinen yritys TKI-rajapintaan
    • alueen TKI-palveluiden ja asiantuntijoiden kokoaminen
    • palveluiden tuotteistaminen ja tekoälykkäämpi yrityslähtöinen hakupalvelu
  • Advisory Board
    • yrityksille ja TKI-organisaatioille
  • Vaikuttavuusviestintä
    • yhteinen viestinnän toimintamalli, sparrausta
    • TKI-tekemisen popularisointia, tavoitteena lisätä yritysten kiinnostusta TKI-toimintaan
  • Hanke- ja TKI-tulosten kaupallistaminen ja saavutettavuus
    • kohderyhmäkohtaista viestintää ja uudenlaisia kokeiluja
    • hanke- ja tutkimustulosten pureskelu ja parempi tuotteistaminen yritysten käyttöön
  • Teemakohtaiset kehitysryhmät ja hubit
    • verkostoja, kasvua ja yhteistyön mahdollisuuksia
    • selkeät kansainvälistymistä tukevat tavoitteet
    • klusterikehittäminen, mallia Tanskasta

Erityistä huomiota on kiinnitettävä pieniin yrityksiin ja mikroyrityksiin. Tälle kohderyhmälle suunnattujen palvelukokonaisuuksien luominen on erittäin merkittävässä roolissa TKI-yhteistyön edistämisessä ja volyymin kasvattamisessa. Tämä kohderyhmä tarvitsee paitsi uudenlaista, kohdennettua, hyötyjä korostavaa viestintää, mutta myös kasvua mahdollistavia palvelupolkuja, rinnallakulkijuutta, innovaatiokyvykkyyden valmennusta ja pienille yrityksille sopivia rahoitusmalleja. Pienissä yrityksissä ja mikroyrityksissä, joita suurin osa yrityksistämme on, piilee valtava potentiaali TKI-yhteistyölle, innovaatioille ja kasvulle.

Kokeiluaihiot ja kehittämisideat etenevät. Konkretiaa löytynee ainakin seuraavasta Sitran kokeilurahoituksesta, johon hakemus on jo valmisteltavana. Uusi kokeilurahoitus on jatkumoa kevään aikana toteutetulle TKI-näkymä -hankkeelle, jonka puitteissa tässä jutussa nostetut haasteet ja kokeiluaihiot on työstetty. Osa kokeiluaihioista etenee myös muita kanavia pitkin. Laajemmassa mittakaavassa tällä työllä on vahva linkitys myös Innokaupunki-toimintaan ja innovaatioekosysteemisopimukseen liittyvään tekemiseen.     

Teeman ympärillä käydyissä keskusteluissa on korostunut entisestään alueemme vahvuus eli verkostoituminen. Verkostojen rakentaminen ja alueen yhteistyötä leimaava avoin ja rohkaiseva ilmapiiri muodostavat kivijalan kaikelle kehittämiselle, innovoinnille ja kasvulle. Pidetään siitä kiinni!

Ruokitaan siis yhteistyötä uusilla rohkeilla kokeiluilla ja tavoitellaan entistä konkreettisempia keinoja yritysten ja TKI-toimijoiden yhteistyölle. Lakaistaan haasteiden hiekka rattaista ja rasvataan ketjut.

Mutta ensin nautitaan kesästä!

Jaa artikkeli somessa