Siirry sisältöön
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Tapahtumat
  • Kehityshankkeet
    • Innovaatiotoiminnan ekosysteemi
    • Virtuaalisuus tapahtuma-alalla
    • Test it – tapahtumista buustia bisnekseen
  • Into yhtiönä
    • Into työpaikkana
      • Harjoitteluun Intoon
    • Kysy Intolta
    • Mediapankki
    • Vastuullinen Into
  • Frami
  • Yhteys
  • Palvelut yrityksille
    • Liikeidea ja yrityksen perustaminen
      • Yrittäjyyskasvatus Seinäjoella
      • Yrityskehittämistä nuorten silmin
    • Kansainvälistyminen
    • Liiketoiminnan valmennukset
    • Sijoittumispalvelut
    • Sähköiset palvelut yrittäjälle
    • Toimitilat
    • Töihin Seinäjoelle
    • Yritysrahoitus
      • Rahoitusanalyysi
    • Yritystontit
  • Sijoitu Seinäjoelle
    • Datakeskus
    • Keskusta ja asema
      • Keskustori
    • Lentoasema
    • Roves
    • Yritysverkostot
    • Yrittäjien tarinoita
  • Visit Seinäjoki
  • Etusivu
  • Sijoitu Seinäjoelle
    • Datakeskus
    • Keskusta ja asema
    • Lentoasema
    • Roves
    • Yritysverkostot
    • Yrittäjien tarinoita
  • Palvelut yrityksille
    • Liikeidea ja yrityksen perustaminen
      • Yrittäjyyskasvatus Seinäjoella
    • Kansainvälistyminen
    • Liiketoiminnan valmennukset
    • Sijoittumispalvelut
    • Sähköiset palvelut yrittäjälle
    • Toimitilat
    • Töihin Seinäjoelle
    • Yritysrahoitus
    • Yritystontit
  • Kehityshankkeet
    • Virtuaalisuus tapahtuma-alalla
  • Uutiset
  • Tapahtumat
  • Into yhtiönä
    • Into työpaikkana
    • Harjoitteluun Intoon
    • Kysy Intolta
  • Frami
  • Yhteys
  • Visit Seinäjoki
  • en
Etusivu | Yritysuutiset | Finnsat tekee Huuhkajista skarpimpia

Finnsat tekee Huuhkajista skarpimpia

15.06.2021
Yritysuutiset

Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen EM-ottelut sekä turnauksen finaali on nyt mahdollista seurata ultrateräväpiirtona eli 4K:na älytelevision Yle Areena -sovelluksessa. Uuden katseluelämyksen mahdollistaa Finnsatin toimittama Ateme Titan Live -enkooderi.

Jalkapallon EM-otteluja voi seurata ultrateräväpiirtona Yle Areenan äly-tv-sovelluksesta löytyvänä suorana Areena-lähetyksenä. Ultra HD -tarkkuus on vähintään 3 840 x 2 160 pikseliä, jolloin ääriviivat näkyvät selvemmin, kuvanlaatu on terävämpi ja elävämpi sekä siinä on enemmän yksityiskohtia. Näin tarkalla kuvanlaadulla esitetään Suomen jalkapallomaajoukkueen pelit sekä EM-turnauksen finaali.

– Finnsatilla oli merkittävä rooli televisiolähetysten digitalisoinnissa Suomessa. Nyt olemme eturintamassa lähetysten seuraavassa kehitysvaiheessa. Jalkapallo on parhaimmillaan 4K-televisiossa, joka löytyy jo yhä useammasta kodista”, riemuitsee Finnsatin toimitusjohtaja Jarkko Kankaanpää.

Ultrateräväpiirtolaadun mahdollistaa Finnsatin toimittama Ateme Titan Live -enkooderi. Enkooderi pakkaa 12 Gbps 4K-kuvan niin, että se on mahdollista lähettää internetin välityksellä kuluttajalle 20–25 Mbps:n laajakaistayhteyttä käyttäen.

Finnsatilla ollaan 4K-kokeilusta innoissaan:

– Hienoa, että lähetyksissä aletaan siirtyä vähitellen 4K-laatuun. Live 4K asettaa laitteille kovat vaatimukset ja Ateme-laitteilla tämä onnistuu. Ateme Titan Live -enkooderi täytti Ylen asettamat tekniset vaatimukset ja mahdollisti tämän kokeilun sekä mahdollisesti jatkossa myös muiden tapahtumien 4K-live- lähetykset. Samalla laitteistolla pysytään myös useamman kanavan HD-enkoodaukseen ja tähän Ylellä on nyt mainiot laitteet. HD- lähetysten vastaanotto Yle Areenasta on mahdollista kaikilla äly-tv-malleilla”, iloitsee Finnsatin tekninen johtaja Vesa Mikkilä.

Ultrateräväpiirto toimii Samsungin vuoden 2016 jälkeen ja LG:n vuoden 2017 jälkeen hankituissa äly-tv-malleissa. 4K-lähetyksiä on mahdollista seurata myös ultrateräväpiirtoa tukevan Apple-tv:n tai Android-tv:n (Sony UHD, Philips UHD, DNA-tv) kautta. Ultrateräväpiirto on käytössä Yle Areenan suomenkielisissä lähetyksissä.

 

Lisätietoja: tekninen johtaja Vesa Mikkilä, Finnsat Oy, puhelin 0207 420 122, vesa.mikkila@finnsat.fi, toimitusjohtaja Jarkko Kankaanpää, Finnsat Oy, puhelin 0207 420 148, jarkko.kankaanpaa@finnsat.fi

 

Finnsat Oy on pohjalainen yrittäjävetoinen sähköteknisten tuotteiden maahantuonti- ja markkinointiyhtiö. Yhtiöllä on lähes 50 vuoden kokemus kuvan- ja äänensiirrosta eri tietoliikenneverkoissa. Finnsat edustaa Suomessa ATEME:n lisäksi 50 muuta tuotemerkkiä Euroopasta ja sen ulkopuolelta. Tuoteperheet on rakennettu vahvoista kansainvälisesti tunnetuista tuotemerkeistä. Tuotevalikoimasta löytyvät ratkaisut koaksiaali-, kuitu-, 5G- ja dataverkkoihin, mittalaitteet sekä monipuoliset AV-ratkaisut. Lisätietoja: www.finnsat.fi.

ATEME on maailman johtava AV1-, HEVC-, H.264- ja MPEG-2-videokuvan kompressioratkaisujen toimittaja broadcast-, kaapeli-, DTH-, IPTV- ja OTT-palveluille. Lisätietoja: www.ateme.com.

Jaa artikkeli somessa
Siirry uutiset-sivulle
Tuorein uutiskirjeemme
Uutiskirje tammikuu 2023
Uutiskategoriat
Blogi Digitalisaatio Ekosysteemi Into työpaikkana Kansainvälistyminen Liikeidea ja yrityksen perustaminen Liiketoiminnan valmennukset Sijoittuminen Seinäjoelle Tallenteet Tapahtumat Töihin Seinäjoelle Toimitilat ja tontit Uutiset Vastuullisuus Yrittäjätarinat Yritysneuvonta Yritysrahoitus Yritysuutiset
Uusimmat uutiset
Work-life in Finland vs Turkey
Blogi
Lue koko artikkeli
Viisi syytä harkita Seinäjokea yrityksesi kotipaikaksi 
Sijoittuminen Seinäjoelle
Lue koko artikkeli
Myyntiliidejä Euroopasta tammikuu 2023
Kansainvälistyminen
Lue koko artikkeli

Katso tulevat tapahtumat

Järjestämme vuosittain kymmeniä tapahtumia ja valmennuksia, jotka edistävät yritysten liiketoimintaa ja ihmisten verkostoitumista.

 

Siirry tapahtumat-sivulle

Tarjoa yritysuutisia

Teemme ja teetämme lukuisia yritysuutisia vuosittain. Ilmianna hyvä henkilö tai uutinen.

Ota yhteyttä: Sanna Männikkö 040 571 9998 sanna.mannikko@intoseinajoki.fi

Tilaa uutiskirje
Klikkaa tästä uutiskirjeen tilaukseen
Yhteystiedot

Into Seinäjoki
Tiedekatu 2
60320 Seinäjoki
etunimi.sukunimi@intoseinajoki.fi

Palvelunumero
020 124 4000

  • Saavutettavuusseloste
  • Tietosuojaseloste
  • Evästeasetukset
Pikalinkit
  • Uutiset
  • Sijoitu Seinäjoelle
  • Palvelut yrityksille
  • Yhteys
  • Into yhtiönä
  • Kehityshankkeet
  • Tapahtumat
Vieraile myös näillä verkkosivuilla
  • Toihin seinajoelle.fi
  • Congress.fi
  • Toimitilat.seinajoki.fi
  • Visitseinajoki.fi
  • Frami.fi
Into somessa
Into Seinäjoki logo