Siirry sisältöön
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Tapahtumat
  • Kehityshankkeet
    • Innovaatiotoiminnan ekosysteemi
    • Virtuaalisuus tapahtuma-alalla
    • Test it – tapahtumista buustia bisnekseen
  • Into yhtiönä
    • Into työpaikkana
      • Harjoitteluun Intoon
    • Kysy Intolta
    • Mediapankki
    • Vastuullinen Into
  • Frami
  • Yhteys
  • Palvelut yrityksille
    • Liikeidea ja yrityksen perustaminen
      • Yrittäjyyskasvatus Seinäjoella
      • Yrityskehittämistä nuorten silmin
    • Kansainvälistyminen
    • Liiketoiminnan valmennukset
    • Sijoittumispalvelut
    • Sähköiset palvelut yrittäjälle
    • Toimitilat
    • Töihin Seinäjoelle
    • Yritysrahoitus
      • Rahoitusanalyysi
    • Yritystontit
  • Sijoitu Seinäjoelle
    • Datakeskus
    • Keskusta ja asema
      • Keskustori
    • Lentoasema
    • Roves
    • Yritysverkostot
    • Yrittäjien tarinoita
  • Visit Seinäjoki
  • Etusivu
  • Sijoitu Seinäjoelle
    • Datakeskus
    • Keskusta ja asema
    • Lentoasema
    • Roves
    • Yritysverkostot
    • Yrittäjien tarinoita
  • Palvelut yrityksille
    • Liikeidea ja yrityksen perustaminen
      • Yrittäjyyskasvatus Seinäjoella
    • Kansainvälistyminen
    • Liiketoiminnan valmennukset
    • Sijoittumispalvelut
    • Sähköiset palvelut yrittäjälle
    • Toimitilat
    • Töihin Seinäjoelle
    • Yritysrahoitus
    • Yritystontit
  • Kehityshankkeet
    • Virtuaalisuus tapahtuma-alalla
  • Uutiset
  • Tapahtumat
  • Into yhtiönä
    • Into työpaikkana
    • Harjoitteluun Intoon
    • Kysy Intolta
  • Frami
  • Yhteys
  • Visit Seinäjoki
  • en
Etusivu | Sijoittuminen Seinäjoelle | Skuuttibisnes uusiksi Seinäjoen malliin

Skuuttibisnes uusiksi Seinäjoen malliin

11.05.2020
Sijoittuminen Seinäjoelle | Uutiset | Yritysuutiset


Yrittäjäkaupungin ytimessä voimistuu liike, joka valloittaa simppelillä systeemillä sähköpotkulautamarkkinoita ympäri maailmaa. Ovi on jo auki Itävallan kautta saksankieliseen Eurooppaan.

Kuvassa Jani Pirttinen testiajossa.

Teksti: Outi Myllymäki, Kuva: Timo Aalto

Augment Econ kuukausimaksulla pyörivä skuuttibisnes ei koronaa kumarra. Keskellä pahinta pandemiaa verkkomaailmassa lanseerattu sähköpotkulautojen vuokrauspalvelu tarjoaa vastuullisen ja ekologisen elämäntavan. Visiona on, että seinäjokelaiset skuutit muuttavat kaikkien kaupunkien katukuvaa vähentämällä turhaa autoilua.

Idean isä on Itävallassa asuva Jukka Peltola, joka pyörittää siellä menestyksekästä suksibisnestä. Seinäjoen päätä operoi hänen yhtiökumppaninsa, urheilumaailmasta tutuksi tullut Jani Pirttinen.

– Augment Bike tuottaa suurimman osan Suomen liikevaihdosta, mutta uutta kasvua saamme nyt Augment Econ skuuteista. Meillä on tavoitteena, että vuoden loppuun mennessä solmimme viisituhatta sopimusta, Pirttinen kertoo.

Päivitettävä ja huoltovarma

Parinkympin kuukausimaksulla saa kahden vuoden sopimuksella käyttöön menopelin lisäksi huollon, laitetakuun ja mahdollisuuden päivittää kulkukone uudempaan versioon. Jos oikein kiintyy omaan skuuttiinsa, voi sen sopimuskauden lopussa ostaa edullisesti omaksi.

Asiakaslupauksena on, että Augment Econ skuutti on aina huippukunnossa – ellei näin ole, upouusi yksilö matkaa tarvittaessa matkahuoltoon.

– Lähetämme ensin uuden skuutin rikkoutuneen tilalle, ja asiakas voi palauttaa vanhan samassa laatikossa, Pirttinen selvittää.

Kasvuyrityksen tärkeä yhteistyökumppani onkin Matkahuolto, sen kautta lähtee päivittäin skuutteja uusille käyttäjille. Noin 70 prosenttia on matkannut liikuttamaan pääkaupunkiseudulla asuvia. Muutamia sopimuksia on myös solmittu yritysten kanssa, jotka ovat investoineet työntekijöilleen skuutit.


Huoltopisteitä suurkaupunkeihin

Nopealla tempolla käynnistyneen skuuttipalvelun yrittäjät eivät ole ehtineet kartoittaa yhteistyökumppaneita suurimpiin kaupunkeihin. On toki myös mahdollista, että he perustavat omat huoltoyksiköt.

– Kaikki on vielä avoinna sopivalle yhteistyökumppanille. Se voi olla R-kioski, vakuutusyhtiö tai jotain ihan muuta, Pirttinen pohtii.

Seinäjoelle innovatiivinen liikuttajayritys tuo positiivista kasvuvirtaa myös uusien työpaikkojen muodossa. Seitsemän ihmistä työllistäneen Augment Biken ja Augment Econ rekrytarpeet kasvavat sitä mukaa, kun verkosta virtaa uusia tilauksia.

Skuuttipalvelun pääkohderyhmä ovat työssäkäyvät aikuiset. Käyttäjätutkimuksissa on saatu tuloksia, joilla työmatka voi taittua skuutilla nopeammin kuin omalla autolla.

– Sillä voi ajaa ensin junalle tai metrolle ja jatkaa taas matkaa pääteasemalta työpaikalle. Ei ole parkkiongelmia, sillä lauta mahtuu taitettuna vaikka työpöydän alle. Olen itse Seinäjoella liikkuessani huomannut, miten kätevästi sillä pääsee paikasta toiseen.

– Uusi liikkumisen väline on tullut jäädäkseen. Haluamme luoda markkinat, joissa mahdollisimman moni voi ottaa skuutin omakseen. Henkilökohtainen sähköpotkulauta on myös hygieenisempi vaihtoehto kuin kaupungeilta löytyvät mobiilikäyttöiset sovellukset, se on tärkeää näinä aikoina, Pirttinen lisää.

Tutustu tarkemmin Augment Ecoon täällä >> 

Jaa artikkeli somessa
Siirry uutiset-sivulle
Tuorein uutiskirjeemme
Uutiskirje tammikuu 2023
Uutiskategoriat
Blogi Digitalisaatio Ekosysteemi Into työpaikkana Kansainvälistyminen Liikeidea ja yrityksen perustaminen Liiketoiminnan valmennukset Sijoittuminen Seinäjoelle Tallenteet Tapahtumat Töihin Seinäjoelle Toimitilat ja tontit Uutiset Vastuullisuus Yrittäjätarinat Yritysneuvonta Yritysrahoitus Yritysuutiset
Uusimmat uutiset
Work-life in Finland vs Turkey
Blogi
Lue koko artikkeli
Viisi syytä harkita Seinäjokea yrityksesi kotipaikaksi 
Sijoittuminen Seinäjoelle
Lue koko artikkeli
Myyntiliidejä Euroopasta tammikuu 2023
Kansainvälistyminen
Lue koko artikkeli

Katso tulevat tapahtumat

Järjestämme vuosittain kymmeniä tapahtumia ja valmennuksia, jotka edistävät yritysten liiketoimintaa ja ihmisten verkostoitumista.

 

Siirry tapahtumat-sivulle

Tarjoa yritysuutisia

Teemme ja teetämme lukuisia yritysuutisia vuosittain. Ilmianna hyvä henkilö tai uutinen.

Ota yhteyttä: Sanna Männikkö 040 571 9998 sanna.mannikko@intoseinajoki.fi

Tilaa uutiskirje
Klikkaa tästä uutiskirjeen tilaukseen
Yhteystiedot

Into Seinäjoki
Tiedekatu 2
60320 Seinäjoki
etunimi.sukunimi@intoseinajoki.fi

Palvelunumero
020 124 4000

  • Saavutettavuusseloste
  • Tietosuojaseloste
  • Evästeasetukset
Pikalinkit
  • Uutiset
  • Sijoitu Seinäjoelle
  • Palvelut yrityksille
  • Yhteys
  • Into yhtiönä
  • Kehityshankkeet
  • Tapahtumat
Vieraile myös näillä verkkosivuilla
  • Toihin seinajoelle.fi
  • Congress.fi
  • Toimitilat.seinajoki.fi
  • Visitseinajoki.fi
  • Frami.fi
Into somessa
Into Seinäjoki logo